Dolar Ne Olur? Yükselir mi Düşer mi?

Hepimizin aklında o soru: dolar ne olur? Dolar yükselir mi yoksa düşer mi? Çünkü Dolar, her ülkeyi olduğu gibi Türkiye’yi de yakından etkileyen en önemli para birimlerinden biri. Türk dış ticaretinin önemli bir kısmı dolar ile gerçekleştiği için bu sonuca varılabilir.

dolar ne olur yükselir mi düşer miDolayısıyla dolar kuru üzerinde gerçekleşecek fiyat hareketlilikleri Türk yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Bu süreçte dolar yorumları da her kesim tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca uzmanların dolar kuru tahminleri de dikkate alınmakta.

Peki bu kadar dolar yorumları, tahminleri, analizleri arasından hangisini uygulayacağız. Bu yazımızda Dolar fiyatlarını ve ayrıca okuduğunuz yorumları analiz edebilmek için tüm bilgileri bulacaksınız. Hadi başlayalım!

Dolar Yükselir Mi Düşer Mi?

Bu Yazıda Bulacaklarınız:

Öncelikle dolar yükselir mi, dolar ne zaman düşer gibi soruları irdelemeden önce şu noktayı netleştirmekte fayda var.

Halk dilinde dolar arttı, düştü, tepetaklak oldu gibi cümlelerde kastedilen dolar değil Dolar TL kurudur. Yani USDTRY paritesidir. Dolar hiçbir şekilde yükselmese de USDTRY paritesi yani Dolar TL kuru yükselebilir. Çünkü TL değer kaybetmiş olabilir.

Bu yazımda hem Dolar TL paritesi ile ilgili hem de doların kendisi ile ilgili yorumlar ve tahminlerin nasıl okunması gerektiğine ilişkin bilgiler paylaşacağız. Tüm bunları okurken bir yandan canlı dolar kurlarını görmek için de aşağıdaki dolar grafiklerine göz atabilirsiniz. Hem Dolar TL paritesi için USDTRY grafiği hem de EURUSD, GBPUSD, USDCAD, USDJPY gibi diğer grafikleri görebilirsiniz. Ayrıca grafiğin hemen üstünden zaman dilimi seçerek farklı zaman aralıkları için dolar grafiği görebilirsiniz. (Telefonunuzun ekranında görmekte zorlanırsanız ekran ayarlarından otomatik döndürü seçtikten sonra telefonunuzu yan çevirerek geniş ekranda inceleyebilirsiniz.)

2019 yılında dolar, 2018 yılı kadar olmasa hareketli bir yıl geçirmektedir. Hatırlayacağınız üzere 2018 yılında Dolar TL paritesi son zamanların rekor fiyatını görerek 7,20 seviyelerine yükselmişti. Doların bu denli yükselmesinde etkili olan başlıca faktör Rahip Brunson Krizi’ydi.

Brunson’un tutuklanması ardından ABD’den gelen yaptırım açıklamaları doların ateşini körükledi ve dolar hızlı fiyat hareketlilikleriyle rekor üstüne rekor kırdı. Karşılıklı restleşmelerin de olduğu bu dönemin sonunda Rahip Brunson serbest bırakıldı ve dolar tekrar eski fiyatlarına doğru düşüşe geçti.

Ardından İran’a yönelik yaptırımlardan Türkiye’nin geçici olarak muaf olmasıyla beraber dolar daha da düştü. 2019 yılına da sakin giren dolar, yılın ilk günlerinde hafif hareketlilikler yaşasa da çok değişim olmadı.

31 Mart’daki yerel seçimlere yönelik siyasilerden gelen açıklamalar dolar fiyatlarında yükselişlere sebep oldu. Özellikle İstanbul seçimleriyle ilgili sorunlar ve seçimin iptal edilmesiyle beraber piyasa hareketlendi. Dolar artışa geçti. Ayrıca sınırötesi operasyonların dile getirilmesi de dolarda artış refleksi uyandırdı.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimleriyle beraber dolar tekrardan kısa bir gevşeme yaşadı.

2019’da dolar ne olur sorusuna ise önümüzdeki günlerde ABD’den gelen açıklamalar, füze krizlerinin nasıl şekilleneceği, İran yaptırımları, ABD’deki ekonomik veriler, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz havası cevap verecek. Hükümetin ısrarla belirttiği ancak piyasaları henüz yeterli ölçüde tatmin edemediği ekonomide yapısal reformlar da masada olacak.

Dolar kuru tahminleri incelendiğinde ise 2019 yılının dolar açısından hareketli geçeceğine yönelik birçok tahminin olduğu görülebiliyor. Özellikle 3. Çeyrekten sonra yükselişin daha çok olacağına yönelik tahminler de ağır basmakta. Ancak Türkiye gibi hem ekonomik hem siyasi gündemi sürekli hareketli olan ülkelerde, ani yaşanan gelişmeler beklentileri her an ters düşürebilir.

Eğer siz de dolara yatırım yapmayı düşünürseniz yukarıda size verdiğimiz doların fiyatlarını etkileyen faktörlerini dikkate almalısınız. Faiz kararlarını ve diğer ekonomik verileri yakından incelemelisiniz ve yatırımınızın süresini ona göre belirlemelisiniz. Ayrıca dolar endeksine bakarak doların sadece TL değil, diğer para birimleri karşısında da nasıl olduğuna bakmalısınız.

Dolar Grafiği

Aşağıdaki grafikte 2016 yılından günümüze kadar olan dolar grafiğini görüyorsunuz. Ocak 2016’da 3 TL seviyesinde olan USDTRY, özellikle 2018’de büyük bir yükseliş yaşıyor. Ekonomik krizin derinleşmesi ve bunun yanına ABD ile Rahip Brunson davası ve ABD’nin yaptırımları gibi siyasi krizlerin de eklenmesiyle Ağustos 2018’de USDTRY’nin 7,20 seviyelerine kadar yükseldiğini görüyoruz.

dolar grafikArdından yapılan müdahalelerle 5 seviyelerine kadar bir miktar düşüş yaşansa da yükseliş baskısının da devam ettiğini ve tekrar 6 seviyesinin üstünde fiyatlandığını gördük.

Dolar Ne Olur Konusunda Uzman Yorumları ve Tahminleri

Konu Dolar olunca ülkemizde dolar uzmanı bulmak oldukça kolay oluyor. Nerdeyse herkesin konu hakkında fikirleri oluyor. Ancak bu fikirlerin büyük kısmı ABD ve İsrail’in, kısacası dış güçlerin oyunlarından öteye gidemiyor.

Dolayısıyla dolar ne olur konusunda uzman yorumlarına bakarken ilgili uzmanı da iyi tartmakta her zaman fayda vardır. Televizyon’da karşınıza uzman diye çıkarılan kişinin dolar yorumlarına bakarak karar vermeden önce açıklamasını iyi dinlemek gerekir. Böylece nasıl bu karara vardığını daha iyi anlayabiliriz.

Uzmanların dolar yorumlarına ya da tahminlerine giden yolda hangi verileri analiz ettiğini süzgeçten geçirmek gerekir. Aşağıdaki başlıkta temel analiz için kabaca nelere bakılması gerektiğini maddeledik. Böylece dolar tahminleri yapmak daha kolay olacak.

Dolar Yorumları Yapmadan Önce Neye Bakılmalı?

Dolar, her para birimi gibi bazı faktörlerden etkilenir. Türkiye’de son yıllarda dolar devamlı artsa da her para birimine karşı dolar değer kazanmaz. Bazı para birimleri karşısında değer de kaybedebilir. Peki bu değer kazanımları ya da kayıpları neye göre belirleniyor? Dolar fiyatlarının etkilendiği faktörleri inceleyelim.

dolar ne olur uzman yorumları - dolar ne zaman düşerAşağıdaki maddeler para biriminin kendi özelinde etkilendiği faktörlerdir. Burada ABD dolarından bahsettiğimiz için esasen USD’nin tek başına etkilendiği faktörleri sıralayacağız. Ancak TL’nin de değer kaybedip kazanmasına göre dolar tl kurunun yani USDTRY’nin şekilleneceğini unutmayalım.

Faiz

Dolar üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden biri faiz. Faiz nedir diye kısaca açıklarsak; paradan para kazanmayı sağlayan araçtır. Peki nasıl oluyor da faiz doların fiyatını etkiliyor? Faiz her para biriminde olduğu gibi dolarda da değeri belirleyen bir unsurdur.

Para birimlerinin değerlerini faiz oranlarıyla ölçebiliriz. Şöyle ki; faiz oranı yüksek olan para birimi, diğer para birimlerine göre daha çok talep edilmeye başlar ve değeri artar. Buradan faiz oranı yüksek olan para birimi daha değerlidir gibi bir anlam çıkartamayız. Çünkü devletler, para birimlerinin değerlerini artırmak için faizi kullanırlar. Zaten halihazırda para birimleri değerliyse yüksek faiz verme ihtiyacı duymazlar. Euro ve Dolar faizlerini buna örnek olarak verebiliriz.

Faiz artırmayı ya da düşürmeyi kim yapar? Faiz, ülkelerin merkez bankaları tarafından belirlenir. Artırılmasına ya da düşürülmesine merkez bankaları karar verir. Türk Lirası’nda T.C. Merkez Bankası faiz politikalarını belirlerken, dolarda da FED faiz politikalarını belirler. Peki FED nedir?

FED Nedir?

Fed, ABD Merkez Bankası’na verilen isimdir. Fed’in aldığı faiz artırma kararları ile birlikte genel olarak doların değeri artar. Faiz düşürme kararları ile de doların değeri düşer.

Burada şu soru aklınıza gelebilir “para biriminin değeri artsın diye faizler hep artırılsa olmaz mı?’’. Hayır olmaz. Çünkü faiz para biriminin değerini arttırsa da bir yandan da yük olur. Bu sebepten dolayı Merkez Bankaları her zaman faiz artırma politikası uygulamaz. Burada karşımıza çıkan sorulardan biri de Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed faiz artırırsa dolar artar. Faiz arttığı için diğer para birimlerinden daha fazla faiz verir. Dolayısıyla yatırımcılar diğer paralar yerine dolar alır ve dolara talep arttığı için dolar fiyatı yükselir.

Fakat Fed her faiz arttırdığında dolar fiyatı artmaz. Neden mi? Çünkü Fed’in önceden yaptığı faiz artırımına yönelik açıklamaları doğrultusunda yatırımcılar zaten faiz artışını bekliyor olabilir. Böyle bir durumda da daha karar açıklanmadan haftalar önce dolar toplamaya başlarlar. Bunun sonucunda da dolar kademeli olarak yükselir. Buna fiyatlanma diyoruz. Yani faiz kararı önceden fiyatlanmış oluyor ve açıklandıktan sonra beklenen etkiyi yapmıyor.

Hatta faiz artışının sinyalleri çok belirgin şekilde verildiyse faiz artışı yapıldıktan sonra dolar düşebilir de. Çünkü öncesinde faiz kararı fiyatlanırken dolar şişmiştir.

FED faiz kararı ile dolar arasındaki ilişkide başka senaryolar da mümkün. Örneğin; FED’in yılda kez faiz kararı vermesi beklenirken bir toplantıda çıkıp faizi arttırdıklarını ama beklenen faiz kararlarını 4’ten 3’e düşürdüklerini varsayalım. Böyle bir durumda faiz artmasına rağmen gelecekteki faiz kararlarından biri yok olduğu için dolar düşebilir.

Ancak burada ABD Doları’ndan konuştuğumuzu unutmayalım. Dolar faizinde hiç değişiklik olmasa bile TL’nin faizi düştüğünde dolar artabilir. Ancak burada olan şey aslında doların artması değil TL’nin değer  kaybetmesi ve bunun sonucunda da dolar tl kurunun yükselmesidir. Böyle bir durumda dolar olduğu gibi kalsa bile TL değer kaybettiği için dolar tl kuru artacaktır. Halk arasında bu durum dolar yükseldi olarak adlandırılır. Halbuki yükselen dolar değil düşen TL’dir.

Enflasyon

Enflasyon da dolar fiyatını etkileyen faktörler arasındadır. Enflasyon nedir? Basit tanımla fiyatlar genel düzeyindeki artışa enflasyon denir. Fiyatlarda artış olduğu zamanlarda dolar değer kaybetmeye başlar. Fed ise dolardaki değer kaybını durdurmak için faiz artırma politikası uygular. Böyle durumlarda dolar değerlenir.

Enflasyon eğer beklenilenden az gelirse ya da negatif gelirse, genelde Fed faizi düşürür. Bazen de sabit tutar. Faiz düşünce de dolar değer kaybeder. Buradan enflasyonun faizle bağlantılı olduğunu görebiliriz.

ABD’deki Ekonomik Veriler

Faiz ve enflasyon gibi önemli verilerin yanında ABD’de açıklanan diğer ekonomik veriler de dolar fiyatına etki eder. Büyüme, PMI verileri, Tarımdışı İstihdam gibi veriler yatırımcılara ABD ekonomisinin gidişatı hakkında bilgi verir.

Yatırımcılar bu verileri dikkate alarak geleceğe yönelik yatırımlarını şekillendirirler. Özellikle uzun vadeli yatırım planlayanların bu verileri dikkate almaları gerekiyor. Bu veriler, faiz ve enflasyon gibi fiyatları büyük ölçüde etkilemese de zaman zaman büyük etkilere sebep olabiliyor ve dolar fiyatını şekillendirebiliyor.

Özellikle her ayın ilk Cuma’sı açıklanan tarım dışı istihdam verisi yatırımcılar tarafından beklenen veriler arasındadır. Forex gibi kaldıraçlı işlemler vasıtasıyla yatırımlarını yöneten yatırımcılar bu veriyi fırsata çevirmeye çalışır.

Politik Gelişmeler

Dolar, diğer tüm para birimleri gibi ülke içinde ve ülke dışında meydana gelen politik gelişmelerden etkilenir. Ülkede yaşanan gerginlikler, seçim süreçleri, çatışmalar, istikrarsızlıklar, seçimlerdeki söylemler para birimlerinin değerlerini etkiler.

Seçimler öncesi oluşan belirsizlik durumları ülkenin para biriminin değer kaybetmesine neden olabilir. Mesela Türkiye’deki 2018 genel seçimleri öncesinde dolar, euro gibi para birimlerinin değer kazandığını görebiliriz. Çünkü TL değer kaybetmiştir ve sonucunda TL bacaklı kurlar olarak adlandırılan USDTRY, EURTRY, GBPTRY gibi dolar, euro ve sterlin kurları artmıştır. Bunların dışında ülke çevresinde meydana gelen gelişmeler de para birimlerini etkiler.

Mesela savaş durumları, küresel gerginlikler gibi. Bu gibi durumlarda kağıt paraya olan güven azalır ve yatırımcılar değerli metallere yönelirler. Dolayısıyla dolar ve diğer paraların değeri düşer.

Eğer dolara yatırım yapacaksanız, ABD’deki politik gelişmeleri takip etmelisiniz. Bu süreçte bakanların açıklamalarını, büyük şirketlerin açıklamalarını, ülke başkanının açıklamalarını, gelecekte uygulayacakları politikaları takip etmeli ve dikkate almalısınız.

Trump’ın bir çılgınlık yapıp İran’ı ya da Kuzey Kore’yi vurması ya da vuracağı yönünde imalarda bulunması doların düşmesine sebep olabilir. Çünkü bu durumda İran’ı vuracak mı, vurduysa bundan sonra ne olacak, savaş mı çıkacak gibi belirsizlikler ortaya çıkar. Dolayısıyla yatırımcılar bu belirsizlikten uzaklaşmak için dolarlarını satarak daha stabil para birimlerine yönelirler. Hatta bir kısım yatırımcının para birimlerine de güveni azalır ve altın gibi kıymetli metallere yönelir.

Yetkililerin Dolar Yorumları ve Açıklamaları

Yukarıda da bahsettiğim üzere siyasilerin açıklamaları dikkate alınmalı. Bunun yanında Fed görevlilerinin açıklamaları ve FOMC yetkililerinin açıklamaları da dikkate alınmalı. Sıradan bir basın toplantısı bile olsa bu basın toplantılarında verilen ufak sinyaller, faizin artırılabileceğine ya da düşürülebileceğine yönelik fikirler verebilir.

Buradan çıkarılan dolar yorumları ile birlikte yatırımcılar geleceğe yönelik dolar tahminleri yapar. Örneğin; Trump’ın bir gece çıkıp ABD Doları fazla değerli açıklaması yapması faiz artışı yönündeki beklentilerin suya düşmesine sebep olabilir. Dolayısıyla bu açıklamayla birlikte dolar değer kaybetmeye başlayabilir. Çünkü artık faiz artışı beklentisi kalmayan yatırımcı elindeki doları satarak başka para birimlerine yönelmektedir.

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar endeksi, doların para birimlerine karşı değerini gösteren ifadedir. Çoğunlukla halk dilinde dolar arttı, dolar düştü gibi ifadeler kullanırken USDTRY paritesinden bahsediyor oluruz. Ancak teknik olarak bu ifade yanlıştır. Doların, birlikte ölçüldüğü para biriminin yaşadığı gelişmelerden bağımsız olarak durumunu ortaya koymak için dolar endeksi formülü üretilmiştir.

dolar endeksi - dolar yukselir mi - dolar duser miPeki dolar endeksi nasıl hesaplanır? Amerikan Doları’nın diğer para birimlerine karşı değeri, geometrik ortalamayla hesaplanarak dolar endeksi bulunur. Hesaplama yapılırken, dolarla en çok işlem yapılan 6 para birimi hesaba dahil edilir. Bu para birimleri Euro, Sterlin, Kanada Doları, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve İsveç Kronu’dur. Her para biriminin dolar endeksi formülasyonuna etkisi farklıdır. Çünkü ağırlıklı ortalama yöntemi kullanılır. Örneğin; Euro’nun etkisi %57 iken İsveç Kronu’nun etkisi %3 civarındadır. Çünkü İsveç ile olan ticaret Avrupa kadar fazla değil.

Dolar endeksi, doların gücünü gösterir. Dolar yorumları ve tahminleri yaparken sadece TL üzerinden değil, diğer önemli para birimleri üzerinden de analizler yapılması gerekir.

Bunu şu örnekte net şekilde görebilirsiniz: Dolar TL paritesi yükseldiğinde, doların neden yükseldiğine dair tartışmalar ortaya çıkar. Bu tartışmalarda Türk Lirası’nın değer kaybetmediği, doların değer kazandığı yönünde görüşler çokça dile getiriliyor. Bu gibi durumlarda doların değer kazanıp kazanmadığını ya da TL’nin değer kaybedip kaybetmediğini dolar endeksine bakarak görebilirsiniz.

Dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanmıyorsa ve dolar TL paritesi yükseliyorsa, TL değer kaybediyor diyebiliriz. Aynı zamanda TL, diğer para birimleri karşısında değer mi kazanıyor değer mi kaybediyor diye bakabilirsiniz.

Dolar endeksiyle ilgili şöyle bir uyarı yapmakta da fayda var. Dolar endeksini göz önüne almak her zaman doğru sonuçlar vermez. Bu kanıya varılmasının sebebi, dolar endeksi formulünün eskidiğine dair söylemlerdir. Değişen dünya ile birlikte ABD’nin ticaret ortakları değişti. Dolayısıyla doların ilişkide olduğu para birimleri de değişmiş oldu. Ancak dolar endeksi formülü yenilenmedi. Formülün eski olması nedeniyle ticaret devi Çin’in para birimi bu formülde yer almıyor.

Tüm bu verileri hesaba katarak dolar yükselir mi ya da dolar düşer mi diye yorumlar ve tahminler yapmak kolay olmaktadır. Siz de dolara yatırım yapmadan bu verileri iyi inceleyip, yatırımlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Yatırım yapmaktan söz etmişken dolara yatırım yapmak isteyenler, dolar alım satımını nerede yapabilirim diye sorular sormakta ona da cevap vermekte fayda var.

Dolar Yatırımı İçin En Avantajlı Piyasa Hangisi?

Dolara yatırım yapmadan önce dolar ne olur, hangi faktörler dolar fiyatına etki eder detaylı şekilde verdik. Şimdi ise dolar alım satımı için en uygun piyasa hangisi onu öğrenelim. Çünkü dolar veya diğer birimlere yatırım yaparken, her yatırımcı kazanmayı isteyerek işlem yapar. Piyasa şartları ve avantajları da yatırımlarınızın başarıya ulaşması için çok önemlidir. Peki dolar işlemleri için en avantajlı piyasa hangisi?

dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer miForex, dolar yatırımı için en avantajlı piyasadır. Forex, günlük işlem hacmi 7 trilyon dolar civarında olan dünyanın en büyük piyasası konumundadır. Forexin bu denli büyümesinde ve günden güne burada işlem yapan yatırımcıların sayısının artmasında belli başlı etkenler var. Nedir bu etkenler?

Öncelikle forex, kaldıraçlı bir piyasa olmasıyla dikkat çeker. Kaldıraç nedir? Yatırım miktarının kat kat üstünde işlem yapılabilmesini sağlayan araçtır. Kaldıracı firmanızın verdiği orana kadar kullanıp, paranızın kaldıraç oranı kadar katında işlem yapabilirsiniz. Örneğin firmamız olan Olive Markets, kaldıraç oranı olarak 1:300’e kadar, yatırımcılarına imkan sağlamakta. Bu demek oluyorki paranızın 300 katına kadar işlem yapabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması için ufak bir örnek verirsek;

USDTRY paritesi yani doların TL karşılığı 5,70 iken, siz 100 dolar almak istediğinizde, 570 TL ödemeniz gerekir. Ve bu durumda 570 TL karşılığında 100 dolarınız olmuş olur. Fakat Olive Markets’da işlem yaparsanız ve 1:300 kaldıracınız olursa, kaldıraçla işlem yaparsanız. 1:300 kaldıraçla 570 TL karşılığında 30.000 dolar alabilirsiniz. İşlemi gösterirsek;

100 dolar = 570 TL

100 X 300 = 30.000 dolar. Forexte işlem yaparken 570 TL karşılığında 30.000 dolarınız oldu. Artık fiyat artışında 100 dolar üzerinden değil 30.000 dolar üzerinden kar elde edeceksiniz. Onu da örneklendirelim. Dolar 5,70 TL’den 5,80 TL’ye yükseldi diyelim. Normal şartlarda 100 dolarınızla,

(5,80 – 5,70) X 100 = 10 TL kar elde etmiş olacaktınız. Fakat 1:300 kaldıraç olduğu için

(5,80 – 5,70) X 100 x 300 = 3000 TL kar elde etmiş olacaksınız. Kaldıracın avantajını burada net şekilde görebilirsiniz.

dolar yorumları - dolar tahminleriForexte çift yönlü işlem yapılabiliyor. Çift yönlü işlem ne demek? Çift yönlü işlem demek, bir paritede hem yükselişe yönelik hem de düşüşe yönelik işlem açılabilmesi demek. Bu özellik sayesinde hem fiyatların yükselişinden hem de düşüşünden para kazanılabiliyor. Nasıl mı? Mesela USDTRY’nin yükseleceğini düşünüyorsunuz, bu durumda gidip dolar alırsınız. Ya düşeceğini düşündüğünüzde ne yaparsınız? Diğer piyasalarda bir şey yapamazsınız. Ama forexte doların düşeceğini düşündüğünüzde düşüş yönünde pozisyon açabilir ve dolar eğer düşerse para kazanabilirsiniz. Bu özellik diğer piyasalarda bulunmayan çok önemli bir özellik.

Forexte 5 gün 24 saat işlem yapılabiliyor. 5 gün 24 saat işlem yapılabilmesi neden önemli? Dolar yatırımı yapmak istediğinizde döviz bürosundan dolar alabilirsiniz. Fakat döviz büroları haftaiçi ve mesai saatleri içerisinde açık olduğu için mesai saatleri dışındaki saatlerde meydana gelen fiyat hareketlilikleri sonucu dolar alıp satamazsınız. Forexte işlem yaparsanız, haftaiçi istediğiniz saatte dolar alabilir ve satabilirsiniz. Dolar yatırımında 5 gün 24 saat işlem yapılabilmesinin diğer bir önemi ise dolar ile ilgili açıklamaların Türkiye saatine göre geç saatlerde yani mesai saatleri dışında yapılmasıdır. ABD’den gelen bu kararlar sonucunda karşınıza çıkacak fırsatları forexte değerlendirebilirsiniz.

Forex en düşük spread oranlarının olduğu piyasadır. Spread nedir? Spread alış ile satış fiyatı arasındaki farka denir. Alış ile satış fiyatı arasındaki fark ne kadar az ise kara geçme o kadar hızlı olur. Bunun için düşük spread oranları yatırımcılar için çok önemli. Forex piyasası da bu konuda çok avantajlı.

Forexte kullanılan sistemler gayet hızlıdır. Bu sayede işlemleri yapmak oldukça kolay olmakta ve verilen emirler hızlı şekilde piyasaya iletildiği için işlemlerde sorun çıkmamakta. Olive Markets olarak biz de MetaTrader 4 platformunu kullanıyoruz. Bildiğiniz üzere MetaTrader 4, ençok kullanılan platformdur.

Yazımızda dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi sorularının cevaplarını verdik. Siz de dolara yatırım yapmadan önce dolarla ilgili detayları inceleyebilir, dolar kuru tahminleri ve yorumlarına bakabilirsiniz. Dolar yatırımı yapmak için de firmamızı tercih edebilirsiniz.