Altın Fiyatları Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi?

Altın fiyatları ne olur, altın fiyatları düşer mi yükselir mi gibi sorular pek çok yatırımcı tarafından sorulmakta. Altın fiyatları ne olacak diye araştırma yapan yatırımcılar, düşük fiyattan altın alıp kar etme amacındadır. Bu yüzden altın fiyatları ne olur uzman görüşleri ne yönde diye merak etmekteler.

Yıllar boyuncu hem değişim aracı hem de ziynet olarak kullanılan altın, değerli madenler arasında farklı bir konuma sahiptir. Ayrıca günümüz finans piyasalarının da değişmez bir parçasıdır. Altın yorumları yapılırken bazı faktörler ön plana çıkmaktadır. Bunlar; Amerikan Doları, hisse senedi getirileri, enflasyon ve petrol fiyatlarıdır.

Altına yatırım yapanların merak ettiği diğer bir husus da altın fiyatları yükselecek mi oluyor. Altın yükselir mi diye beklenti içine giren yatırımcılar, genel olarak gram altın fiyatları ne olur diye merak ediyor. Altın fiyatları önümüzdeki günlerde ne olacak hep birlikte göreceğiz. Bu yazımızda altın ne olur, 2019 altın fiyatları ne olur gibi konuları ele aldık.

Güncel Altın Fiyatları

Bu Yazıda Bulacaklarınız:

Türk yatırımcılarının en çok tercih ettiği yatırım araçlarından biri hiç kuşkusuz altın. Bu nedenle de güncel altın fiyatları yakından takip ediliyor. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir gibi sorular güncel altın fiyatlarını takip eden yatırımcıların çok sık sorduğu sorulardan bazıları. Güncel altın fiyatlarını takip edenler altın almak veya satmak için kuyumcuya veya bankaya gittiklerinde farklı fiyatlarla karşılaşabilir. Bunun nedeni dolar ve altının fiyatlarındaki hareketliliktir. Özellikle önemli veri anlarında hareketlilik o kadar fazla olur ki al sat işlemlerinde makas giderek açılır.

Eğer siz de altın yatırımcısı iseniz altın fiyatları ne kadar, altın fiyatları nasıl olacak, altın fiyatları artacak mı, altın ne olacak gibi soruların cevaplarını arıyorsunuz demektir. Altın hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Altın çeşitlerinin en çok bilinenlerinden biri Gram altındır. Peki gram altın ile ons altın aynı mı? Gram altın ile ons altının arasındaki farklara ayrı bir bölümde değindik.
  • Çeyrek altın da Türk yatırımcıların en çok bildiği ve kullandığı altın çeşididir. Özellikle düğün sezonlarında çeyrek altına olan talep artar. Çeyrek altın fiziksel özelliklerine bakılacak olursa 22 ayardır ve 1,75 gram ağırlığa sahiptir.
  • Yarım altın ise adından anlaşılabileceği üzere tam altının yarısı çeyrek altının da iki katı olan altın çeşididir. 22 ayar olan yarım altın 3,5 gram ağırlığındadır.
  • Tam altın cumhuriyet altını ile karıştırılan bir altın çeşididir. Tam altın 22 ayar ve 7 gramdır. Cumhuriyet altını Ata altını olarak bilinir. Bu altın 22 ayar ve 7.216 gramdır. Cumhuriyet altınının çapı ise 22 mm’dir.
  • Reşat ve Hamit altınlar ise aralarında görünüş haricinde bir fark yoktur. Her ikisi de 22 ayardır ve 7,2 gram ağırlığındadır.

Merak edilen bir diğer konu da altının ayarıdır. 24 ayar ne demek? 22 ayar altın anlamı nedir? Altının saflığını göstermek için genellikle ‘ayar’ kullanılmaktadır. Ancak uluslararası piyasalarda ‘kırat’ terimi kulanılmaktadır. Fakat bu terim yanlış kullanım ile ‘karat’ olarak da telaffuz edilmektedir.

0.2 grama denk gelen kırat kelimesi keçiboynuzunun latince adı olan ‘ceratonia’ dan gelmektedir. Yüz yıllar boyunca altın, elmas gibi değerli maddelerin ağırlığını tartmak için keçiboynuzu çekirdekleri kullanılmıştır. Boyutları farklı olsa da her bir keçiboynuzunun ağırlığı 0.2 grama denk gelmektedir.

Altının saflağını gösteren terimlere değindikten sonra 24 ayar ne demek konusuna geçelim. 24 ayar altın, içinde başka bir metal bulunmayan ve %100 saf altını ifade eder. Ancak tamamen saf altın çok yumuşak bir haldedir ve genellikle gümüş, bakır, nikel gibi farklı metallerle karıştırılır. 24 ayar altın binde 999,9 saflığında gösterilir. Altında ayar derecesi düştükçe saflık da ona göre azalır. Bu yüzden 22 ayar altın %91,6 saflığındadır. 18 ayar altın saflığı %75,14’tür.

Altının beyaz, kırmızı, sarı gibi çeşitli renkleri vardır. Altın, bakır ile karıştırılmışsa ‘kırmızı altın’, gümüş ile karıştırılmışa ‘sarı altın’, nikel veya platin gibi metallerle karıştırılmışsa ‘beyaz altın’ adı verilir.

Aşağıdaki grafikten ons altın Tl paritesini ve ons altın dolar paritesini görebilirsiniz. Grafik sayesinde zaman içerisindeki artış ve düşüşleri takip edebilirsiniz.

Gram altın fiyatı ne olur?

Gram altın ne olur uzman yorumlarına bakıldığında genellikle ülke gündeminin altın fiyatları üzerindeki etksinden bahsedilmekte. Gram altın, tarihi zirvesini yaptığı 13 Ağustos 2018’de 272 TL’yi görmüştü. Doların da Türk Lirası karşısında değeri o tarihlerde zirvelerdeydi. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında gelişen siyasi olaylar fiyatların bu derece yükselmesine sebep olmaktadır. Peki bundan sonra gram altın düşer mi yükselir mi? Yazının devamında altın fiyatları yorumları ve analizlerine ulaşabilirsiniz.

Altın Fiyatları ne olur?

altın fiyatları ne olur, altın yükselir mi düşer miAltın fiyatlarını etkileyen faktörlere bakmadan öngörüde bulunmak mantıklı değildir. Altın fiyatları ne olur diye bakarken hangi durumlarda altın düşer hangi durumlarda yükselir konusunu ele almak gerekir. Altın yorumları ve tahminleri de bu doğrultuda yapılmalıdır.

Piyasadaki her üründe olduğu gibi altın da arz-talep dengesine göre fiyatlanmaktadır. Altına olan talebin artması fiyatları da yukarıya çekecektir. Peki altına talebi hangi durumlarda artar ve sonucunda altın fiyatları yükselir? Bu sorunun cevabını aşağıda maddeler halinde sıraladık:

  • Mevcut finans sistemine olan güven azalırsa veya çökerse
  • Kağıt paraya olan güven farklı şekillerde düşerse
  • Global ölçekte jeopolitik riskler yükselirse (Savaş vb. Durumlar)
  • Merkez Bankalarını yüksek miktarlarda kağıt para basarsa altına olan talep artar.

Altın çoğu yatırımcı için güvenli liman olarak görülmektedir. Bu yüzden günümüz finans sistemine olan güven azaldığında insanlar en güvendikleri yatırım aracı olan altına yönelir. Mevcut finans sistemine olan güvenin azalması durumunda insanlar paralarını finans kuruluşlarına yatırmaktansa altın alıp saklamayı tercih eder. Bu yatırım düşüncesi ile ister yastık altında isterse bankada altın hesabı açarak yapılabilir.

Küresel ölçekte meydana gelen krizler kağıt paraya olan güveni de azaltır. Farklı zamanlarda global bazda ekonomik krizler meydana gelmiştir. Bunlardan etkilenmemek veya en az seviyede etkilenmek için yine güvenilir liman altına olan talep artar. Bu gibi durumlarda altın fiyatları ne olacak sorusunun cevabı da yükselir olacaktır.

Bir diğer faktör olan Merkez Bankalarının yüksek miktarlardaki kağıt para basması durumunda arz artacağından dolayı para bollaşacak ve değersizleşecektir. Bu durumda fiyatlar genel düzeyinde bir artış meydana gelecektir. Ekonomide bu duruma enflasyon denmektedir. Enflasyon durumunda para değer kaybına uğrar. Paranın değersizleşmesi durumunda da altına olan talep artar. Kısacası para miktarı ne kadar artarsa altına olan talep de o kadar artar ve altın fiyatları yükselir mi sorusunun cevabı yükselir olur.

Savaş, nükleer silahlanma, ekonomik yaptırımlar gibi durumlarda da insanlar yüz yıllardır geçerliliğini koruyan altına olan taleplerini artıracaktır. Bu gibi durumların günümüzde halen yaşandığını ve etkilerini gözlemlemekteyiz. Altın tahminleri ve altın yorumu yaparken tüm bu etmenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca ekstrem durumların yaşanmasının tüm bu etmenleri saf dışı bırakacağını da unutmamak gerekir.

Gram altın ve Ons altın arasındaki farklar

gram altın ne olur, ons altın fiyatları ne olurAltın fiyatları dünya genelinde ons altın üzerinden değerlendirilmektedir. Altın, platin, gümüş,elmas, yakut gibi değerli madenlerin fiyatlarının hesaplanması ons birim fiyatı ile yapılmaktadır. Ons aslen bir kütle birimidir. Bir ons altın 31,10 grama denk gelmektedir. Gram altına göre ölçülecek olursa bu orana göre hareket edilir.

Gram altın fiyatları ise ons altının 1 gramına göre hesaplanır. Altın fiyatları ne olur konusu hakkında altın analizi yapılırken ons altın ve gram altın için ayrı ayrı değerlendirme yapılmalıdır. Gram altın fiyatları GAU/TRY paritesinden takip edilir. Altın ons fiyatını ise XAU/USD paritesinden takip edebilirsiniz. Bu paritedeki X simgesi değerli metalleri göstermek için kullanılır. AU ise altının simgesidir.

Altın fiyatları nasıl değişecek, altın artacak mı, altın ne zaman bozdurulur gibi konularda fikir sahibi olabilmek için gram altın nasıl hesaplanır bilmek gerekir. Bunun için sizlere aşağıda gram altın hesaplama ile ilgili bilgiler hazırladık.

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gram altın fiyatları hesaplanırken ons altının 1 gramının USDTRY paritesi değeri alınır. Aşağıda yer alan formüle göre gram altın fiyatlarını etkileyen 3 etken vardır. Bunlar ons altın, Dolar ve Türk Lirası. Bu yüzden gram altın ne olur diye bakarken dolar ne olur konusuna bakmakta yarar var. Ons altın fiyatları ile dolar genellikle ters hareket eder. Yani biri yükselirken diğeri düşer.

Altın Neden Güvenli Liman?

Altın, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD-İran ilişkilerine ilişkin artan endişeler, hisse senetlerindeki düşüşler ve yavaşlayan küresel ekonomiden kaynaklanan korkular nedeniyle güvenli liman olarak yatırımcıların tercihi haline geliyor.

Güvenli liman olarak tercih edilen altın, Türk yatırımcısının en çok tercih ettiği yatırım enstrümanlarından biri oldu. Son 16 yılda rekor kıran, 2018 yılında yüzde 37 değer kazanan altın, 2018 yılına 159 liradan başlamış ve 13 Ağustos’ta 272 liraya ulaşarak tarihi rekora imza atmıştı.

Peki gram altın nasıl oluyor da güvenli liman olarak değerlendiriliyor. Bunun sebebi gram altının fiyatı hesaplanırken ons altın, dolar ve TL gibi faktörlerin birbiriyle olan ilişkisidir. Dolar endeksi arttıkça ons altın genellikle düşüş gösterir. Böylelikle bu bağlantı tam olarak oluştuğunda TL üzerinden bir değer kaybı veya kazancı yaşanmadıkça ons altın yükselse de düşse de gram altın fiyatları sabit kalır. Çünkü yukarıda yer alan formül matematiksel olarak bunun kanıtıdır.

Piyasalarda ons altının önemli yükselişleri veya düşüşleri gram altının fiyatlarını yukarıda yazılı sebeplerden dolayı etkilemeyecektir. Ons altın önemli bir yükseliş yapsa da bu durumda dolar kuru düşeceğinden gram altın fiyatları düşüş eğilimi gösterebilir. Kimi zaman ons altının arttığı durumlarda gram altının düştüğünü gözlemleriz. Bu ikisi arasındaki ters yönlü ilişkinin sebebi de tam olarak budur. Bu durum her ne kadar gram altından yüksek karlar elde etmeyi zorlaştırsa da riskleri de aynı oranda azaltır ve gram altının güvenli bir yatırım aracı olmasını sağlar.

Altın Düşerken Kazanç Sağlamak Mümkün mü?

Altın tüm piyasalarda geçerliliği olan ve kazandıran bir yatırım aracıdır. Altın ile sadece yükselirken değil düşerken de kazanmak isteyen yatırımcılar bunun için forex piyasasını tercih ediyor. Fiziksel olarak altın alıp yükselmesini beklemek yerine iki yönlü işlem yapılabilen forex piyasasında düşüşlerden de kazanç sağlamak mümkün. Altın fiyatlarının artacağı düşünüldüğünde alış yönünde, düşeceği düşünüldüğünde ise satış yönünde işlem açılarak kar elde edilir.

Düşüşlerden kazanç sağlama işlemini fiziksel piyasalarda yapabilmek de mümkündür. Ancak önce gidip bir kuyumcudan altın borç almanız gerekir. Aldığınız altını başka bir kuyumcuya satıp paraya çevirirsiniz. Daha sonra beklediğiniz düşüş gerçekleşir ve borç aldığınız miktardaki altını alıp borç aldığınız kuyumcuya gidip borcunuzu kapatırsınız. Aradaki düşüş miktarı kadar kar elde etmiş olursunuz. Fakat bu durumun gerçekleşmesi için size altın borç verecek bir kuyumcu bulmanız gerekecektir.

Bunu forex piyasasında yapmak ise oldukça kolaydır. Altın fiyatlarının düşeceğini düşünüyorsanız satış işlemi açıp istediğiniz seviyeye geldiğinde işlemi kapatarak kar elde edebilirsiniz. Bunun için ise Olive Markets olarak yatırımcılarımıza avantajlı işlem koşulları sunuyoruz. Altın, gümüş ve diğer değerli metaller ile çift yönlü işlemler yapabilirsiniz.

Altın Fiyatları Ne Olur Uzman Görüşleri Ne Yönde?

İran ile ABD arasındaki gerilimin artmasıyla Altın fiyatlarının seyri de yukarı yönlü oldu. ABD-Çin ticaret savaşları da altının yönünü önemli derecede etkileyecek bir diğer gelişme olarak göze çarpıyor. 2019 Haziran ayının sonlarında gerçekleşecek G-20 zirvesinde alınacak kararlar da altın fiyatlarında kritik bir faktör olacak.

Uzman görüşleri gram altının, siyasi olaylar nedeniyle ons altının artmasından kaynaklı bir yükseliş eğiliminde olduğu yönünde birleşiyor. ABD Başkanı Trump İran’a karşı ek yaptırımlar getireceği haberleri yukarı yönlü seyri devam ettirebilir. Ancak önümüzdeki günlerde ABD-Çin görüşmeleri de Ons Altın’da bir durulmaya sebep olabilir. Önümüzdeki günlerde bu gelişmeler eşliğinde fiyatlar takip edilecektir.

2019 Altın Fiyatları Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi?

2019'da altin fiyatları ne olurAltın fiyatları hakkında merak edilen bir diğer konu da 2019 yılında altın fiyatlarının nasıl seyredeceği. Hatta uzun vadeli altın yatırımı yapmak isteyenler 2023 altın fiyatları ne olur diye de araştırma içerisindeler. Yazının içeriğinde yer alan tüm bilgileri göz önünde bulundurarak bu sorulara yanıt bulmak mümkün.

Altın ne zaman artar diye bakacak olursak Ons altın ve Dolar/TL paritesi bu konuda dikkate alınması gereken iki unsur. Ons altındaki artış gram altını da artıracaktır. Yine aynı şekilde TL karşısında değerlenen Dolar da gram altın fiyatlarının artmasına sebep olur. Altın yaz ayında ne olur diye bakıldığında ise özellikle düğün mevsimi olarak bilinen yaz aylarında genellikle çeyrek altın ve 22 ayar bilezik fiyatlarında artış gözlemlenir. Tabi altın durumu sadece bunlara bağlı değildir. Siyasi gelişmeler de takip edilip değerlendirme ona göre yapılmalıdır.

Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararları da altın fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlardan biri. Açıklanan faiz kararları yatırımcıların ellerindeki doları ne şekilde kullanacaklarını belirliyor. Eğer altından dolara yönelme olursa ons fiyatları düşer ve dolar endeksi artar. Kağıt paraya olan talep azalırsa bu sefer de altına olan talep artacak ve altın fiyatları yükselecektir. Bu denge iyi takip edilmelidir.

Peki altın ne zaman alınır? Altın ne zaman bozdurulur? Gram altın fiyatlarından hareketle altın alma ve altın bozdurma işlemleri yapılmalıdır. Piyasaların farklı reaksiyon gösterebileceği gerçeği göz önünde bulundurularak hareket edilmeli. Bu yüzden altın fiyatları ne olur sorusunu yanıtlarken tüm seçenekler masaya yatırılmalı ve ona göre işlem açılmalıdır.